Bakıcı Ararken Nelere Dikkat Etmeli?1- Bakıcının Bilgileri

  • Bakıcının size konum olarak yakınlığı,
  • Eğitim durumu,
  • Yaşı ve tecrübesi,
  • Ücret beklentisi,
  • Bakım yeri tercihi.

Bakıcı iş ihtiyacı sebebiyle evine uzak olan ya da yapmak istemediği bir işi kabul edebilir. Ama bu durum kısa sürede bakıcının işi bırakmasına sebep olur. Unutmayın, sık bakıcı değiştirme çocukları kötü etkileyebilir, bu sebeple uzun süre çalışabileceğiniz doğru bakıcıyı bulmalısınız.

2- Bakıcının Referansları

Bakıcının referans gösterebilmesi deneyimi açısından önemli bir kriter.


Bakıcının daha önce çalıştığı birisini referans göstermesi, güven oluşması açısından çok önemlidir ancak tek başına yeterli değilidir. Referansın doğruluğunun mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.


Bir çok bakıcı, bir tanıdığını referans gösterir ama bu referans bakım konusunda bakıcının bilgili olduğunu göstermez. Bu sebeple, referanslar mutlaka kontrol edilmeli, referans gösterilen kişinin yaşadığı olumsuz bir şeyler olmuş mu araştırılmalıdır.

Bakıcı Bulmak İçin

Bakıcı bulmak için izlenebilecek yollar;

1 Akrabalara Sormak: Aile büyükleri güvenebilmeniz açısından en iyi tercih olsa da, yaşları itibariyle kolaylıkla yorulabilirler. Bu sebeple aile büyüğünü bakıcıya göz kulak olmak için kullanmak daha yararlı olabilir.
2 Çevreye Sormak : Çevreye sorarak, bakıcı bulmak da mümkündür. Özellikle çok güvenmediğiniz kişilerin getireceği bakıcılar, sokaktan geçen birini bakıcı yapmak kadar risklidir.
3 Aracı Kurumlar : Özellikle profesyonel çalışan aracı kurumlar bakıcı bulmakta size yardımcı olabilirler. Bu noktada mutlaka aracı kurumla koordine olunmalı. Unutmayın aracı kurumun tüm detaylara vakıf olması her zaman mümkün olmamaktadır.
4 Bakıcı Bulma Siteleri : Bakıcı bulma siteleri çoğunlukla ilan sistemi ile çalışır. Bu sitelere ilan vermek, duvara bakıcı arıyoruz şeklinde ilan asmaktan farksızdır. Bu açıdan da doğru bir eşleşme yakalamak oldukça risklidir.

Bakıcı Bulmanın Yeni Yolu:

Bizim Bakıcı platformu, bakıcılar ile aileleri bir araya getiren bir sosyal platformdur. Diğer sitelerden farkları şu şekilde sıralanabilir;

1 İlan sitelerinin aksine kimsenin iletişim bilgileri,izinsiz paylaşılmaz.
2 Özel geliştirilen talep sistemi ile aileler beğendikleri bakıcılara talep yaparlar, bakıcı da ailenin özelliklerini beğenirse iletişim bilgileri sadece birbirlerine açılır.
3 Girilen referanslar kontrol edilir.
4 Bakıcılara girdikleri bilgi ve referanslara uygun puan verilir. Bakıcılar aramada bu puanlara göre sıralanır.
5 Kullanıcının hesabında ve ya bakıcı aramalarında uygusuzluk tesbit edilirse, hesap askıya alınır. Bu sayede kötüye kullanım engellenir.

Bizim Bakıcı, bakıcı eğitimi konusunda çalışmalara başlamıştır. Bakım ve bakıcılıkla ilgili tüm süreçte sizlere destek sunmayı hedefliyoruz.